Remont łazienki – Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Pomysł na remont łazienki

Spękane fugi, obdrapana wanna, szarobure kafelki, nierówna podłoga, nadszedł czas na remont łazienki. To duża, dość kosztowna i uciążliwa dla domowników inwestycja. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Zanim zaczniemy remont łazienki ustalmy budżet, by nie było niespodzianek i dokładnie zaprojektujmy naszą łazienkę. Generalny remont to nie tylko skucie starych kafli czy wymiana urządzeń na nowe. Często przerabiamy instalacje wodno- kanalizacyjne, zmieniamy miejsce urządzeń sanitarnych, zamieniamy wannę na brodzik, montujemy nowy grzejnik, budujemy nowe ścianki, np. by ukryć pralkę, czy instalujemy nowe punkty oświetleniowe.

Zastanówmy się więc, czy dotychczasowe ustawienie urządzeń jest odpowiednie. A może nic nie trzeba przestawiać. Wiele zależy od rozmiarów łazienki, ważne jest ile osób z niej korzysta. Nowa łazienka ma być nie tylko elegancka, ale dużo bardziej ergonomiczna i funkcjonalna od tej obecnej.

Stare płytki znikają ze ścian

Remont łazienki zaczynamy od skucia z podłogi i ścian starych płytek. Nieliczni decydują się na położenie nowych kafli na stare powierzchnie. Zazwyczaj powierzchnię nadające się do remontu są krzywe, a nawet znacznie odbiegają od przyjętych norm. Zanim nowe płytki zawisną, ściany powinny być pionowe, podłoga pozioma, a kąty proste. Są dwie metody równania ścian. Pierwsza to naniesienie tynku cementowego lub ułożeniu suchego tynku. Najpierw powierzchnię się gruntuje, a na następny dzień kładzie się zaprawę.

By położyć płytki musimy poczekać kilka dni. By zyskać na czasie możemy wybrać drugą metodę – suchy tynk czyli zamontowanie płyt gipsowo-kartonowych, płyt cementowo-włóknowych lub gipsowo-włóknowych. Przykleja się je do ścian, albo na specjalnym stelażu przykręconym do ściany.

Po zerwaniu glazury, fachowiec zabiera się za podłogę. Na oczyszczoną i zagruntowaną kładzie masę samopoziomującą. Można też położyć specjalną masę renowacyjną bez zrywania starej podłogi. Miejsca narażone na kontakt z wodą, np. wokół wanny, kabiny czy przy umywalce należy pomalować masą z żywic syntetycznych. Najlepiej dwie warstwy w narożnikach ścian daje się zazwyczaj uszczelniające taśmy. Właściwości hydroizolacyjne ma również cementowo-polimerowa zaprawa.

Stare rury do kosza

Remont łazienki to także wymiana rur. Instalacje wodno-kanalizacyjne wymieniamy z kilku powodów. Gdy nagromadzi się w nich osad, zauważymy wyraźny spadek ciśnienia wody wypływającej z baterii, mimo prawidłowego ciśnienia na zasilaniu instalacji, w przypadku nieszczelności, co nie jest rzadkością w przypadku rur z lat 80- tych, 70-tych.

Instalacje wymieniamy również gdy chcemy zmienić ustawienie urządzeń sanitarnych. Zanim zmienimy instalacje i podłączymy ją w innym miejscu powinniśmy wiedzieć, że sedes nie może być oddalony od pionu więcej niż 1 m, by nie było problemów z odpływem. Urządzenia sanitarne nie powinny być zbyt oddalone od pionu, po to aby poziomych przewodów kanalizacyjnych, które muszą być ułożone ze spadkiem minimum 2% nie prowadzić w stropie.

Pamiętajmy również, że instalacji nie można schować w ściankach działowych, których grubość jest mniejsza niż 12 cm. Pamiętamy również, że umywalka powinna być zawieszona 85 cm nad podłogą, bateria umywalkowa naścienna 25-35 cm nad umywalką, rączka prysznicowa 180 cm nad podłogą. Nie należy pomijać również takich rzeczy jak okna, drzwi. Drzwi do łazienki nie powinny być węższe niż 80 cm. Nad umywalką powinno być wolne miejsce na lustro. Łatwiej jest rozplanować instalację wodociągową niż kanalizacyjną. Podejścia do baterii mogą być prowadzone w dowolny sposób Gdy planujemy podłączenia do baterii naściennych trzeba już dokładnie ustalić wysokość i rozstawienie rur. Gdzie układamy rury? Pod podłogą, w ściankach instalacyjnych, za listwami maskującymi. W podłodze układamy rury elastyczne z miedzi lub polietylenowe. W ścianach instalacyjnych zakrytymi płytami gips-kartonem gdy chcemy mieć sedes lub bidet wiszący.

Kabina, brodzik albo wanna

Robiąc generalny remont łazienki warto się zastanowić czy zostajemy przy wannie, czy też może instalujemy kabinę. Prysznic na pewno zajmuje mniej miejsca. W małej łazience zazwyczaj umieszczamy go w rogu. Możemy też postawić na minimalizm i zostać przy kratce odpływowej w podłodze. Wystarczy wolne miejsce o wymiarach 70 x 70 cm. Swobodę ruchów będziemy mieli również w brodziku bez kabiny. Najmniejszy brodzik ma wymiary 70 x 70 cm. Możemy wówczas bliżej ustawić sedes czy umywalkę. Więcej miejsca wymaga kabina prysznicowa. Zanim dokonamy wyboru zastanówmy się co będzie lepsze, ile miejsca naprawdę zyskamy, czy warto pozbywać się wanny, co chcemy zyskać

W wielu przypadkach istnieje potrzeba optycznego powiększenia przestrzeni. W łatwy sposób i naprawdę niskim kosztem możemy to osiągnąć, stosując zasłonki prysznicowe, które po zsunięciu dają nam poczucie większej przestrzeni. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku klasycznego brodzika, a także przy nowoczesnych natryskach z odpływem liniowym, w których przestrzeń kąpielowa niemal zniknie zupełnie z oczu. Zasłony to także dobry pomysł na parawan nad wanną, dzięki czemu zwiększymy funkcjonalność tego sanitariatu.   

Sedes stojący albo wiszący

Podwieszane urządzenia sanitarne są nie tylko modne, ale i praktyczne. Mocowane są na specjalnych stelażach. Wszelkie rury są ukryte. Łatwo je również utrzymać w czystości. Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Planując sedes wiszący, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża,od 12 cm i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy, łącznie 15-20 cm. Gdy nie mamy miejsca możemy zamontować tradycyjny kompakt stojący. Ci, którzy chcą zyskać każdy centymetr mogą kupić kompakt z pionowym odpływem, dzięki czemu przysuną go blisko ściany. Na rynku pojawił się też narożne kompakty i narożne stelaże podtynkowe. Narożny kompakt jest krótszy od standardowego o 20 cm. To może być praktyczne i dobre rozwiązanie do malutkich łazienek.

Pralka w łazience

Ci którzy nie mają miejsca na pralkę w kuchni, muszą znaleźć dla niej w łazience. O czym trzeba pamiętać? O tak banalnej rzeczy jak ustawienie kosza na brudną bieliznę i umieszczenie również w pobliżu pralki środków do prania. Wszystko pod ręką ułatwi nam pranie. Jeśli chodzi o rzeczy techniczne, to pamiętajmy, że w łazience musi być zawór odcinający wodę, odpływ i gniazdo elektryczne. Do zaworu musimy mieć dostęp, nie chowajmy go więc za pralką. Gniazdo zaś nie może być niżej niż odpływ.

Pralka może wolno stać przy ścianie, możemy ją schować pod blatem albo jeżeli miejsce pozwala ukryć we wnęce. Jeśli umieszczamy pralkę pod blatem to musimy pamiętać, że blat nie może opierać się o urządzenie, a na ściankach postawionych z obydwu stron. Pasują tam jedynie pralki otwierane z przodu. Blat, pod którym stoi pralka może być przedłużeniem blatu umywalkowego, który w tym wypadku powinien mieć minimum 150 cm długości: 60 cm na umywalkę, 70 cm na pralkę oraz około 20 cm na trzy podpory blatu. Jeżeli w łazience jest miejsce na jeszcze dłuższy blat, można pod nim zmieścić pojemnik na brudną bieliznę lub szuflady na kosmetyki. Szerokość blatu powinna wynosić minimum 60 cm.

Jeżeli mamy miejsce możemy wybudować również ścianki , które utworzą wnękę w której zmieści się jeszcze kosz na bieliznę. Pralkę powinniśmy łatwo wsuwać i wysuwać, dlatego też trzeba zostawić nad nią przynajmniej 10 cm zapas. Pralkę możemy też umieścić w zamykanej szafie, jeżeli takowa się zmieści do naszej łazienki. Drzwi mogą być, tradycyjne, przesuwane, żaluzjowe.

Ciepło w łazience

W łazience montuje się przeważnie grzejniki drabinkowe, zbudowane z dwóch pionowych rur zbiorczych tzw. kolektorów oraz poziomych i rurek wlutowanych między nimi. Możemy dokupić do nich grzałkę elektryczną i będziemy wówczas mogli korzystać z grzejnika jako suszarki przez cały rok, W starych grzejnikach woda doprowadzana jest z boku, a rozstaw króćców przyłączeniowych wynosi przeważnie 50 cm.

W nowych modelach woda jest najczęściej doprowadzana od dołu. Oferowane są one w wersji lewej lub prawej, co oznacza, że będą pasowały do każdej łazienki. Kiedy robimy remont łazienki mamy duża swobodę wyboru miejsca grzejnika. Pamiętajmy tylko że w łazience nie wolno montować grzejnika bezpośrednio przy lub nad umywalką, sedesem lub wanną. Lepiej wybrać ścianę naprzeciwko.

Grzejniki instalowane w łazience najlepiej umieścić w tak zwanej III strefie ochronnej, czyli co najmniej 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika. Jeżeli chcemy umieścić je bliżej muszą mieć podwójną izolację.

Możemy też pomyśleć o dodatkowym źródle ciepła i kupić mniejszy grzejnik elektryczny. Ale i w tym wypadku powinniśmy zachować ostrożność. Należy go umieścić w odległości co najmniej 60 cm od krawędzi wanny lub kabiny natryskowej.

Na rynku dostaniemy grzejniki z programatorem lub modułem oszczędnościowym Programator elektroniczny umożliwia utrzymanie temperatury w łazience w zależności od potrzeb. Inną temperaturę ustawimy gdy jesteśmy na urlopie, inną gdy stale korzystamy z łazienki.

Elektryka w łazience

Łazienka to dość specyficzne miejsce. Ze względu na wilgoć i kontakt z wodą należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przeprowadzenia i zabezpieczenia instalacji i zastosowanie odpowiedniego osprzętu. W łazience stosuje się tylko gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne. Muszą mieć obudowę hermetyczną i styk ochronny tzw. bolec. Można je instalować dopiero w odległości minimum 60 cm od krawędzi wanny czy otworu drzwiowego wolno stojącej kabiny natryskowej.

Niezbędne są też dodatkowe połączenia wyrównawcze, wszystkie metalowe urządzenia takiej jak wanna, brodzik, baterie, zawory, grzejniki, należy połączyć ze sobą i z główną szyną uziemiającą oraz z zaciskiem uziemiającym w skrzynce rozdzielczej jednożyłowym przewodem miedzianym o przekroju żyły 6 mm2. Połączenia wyrównawcze niezbędne są również w łazienkach, w których nie ma wyłączników lub gniazd wtykowych.

Światło

Bardzo wiele łazienek nie ma okien. Oświetlenie sztuczne jest jedynym rodzajem oświetlenia. Jak prawidłowo więc rozmieścić lampki. Możemy zamontować jedno źródło światła na suficie, np. plafonierę. Albo punktowe oświetlenie halogenowe, reflektorowe w obniżonym suficie. Możemy też zamontować oświetlenie miejscowe, tzw robocze, nad lustrem, ale tak by nie dawało cienia i nie raziło oczu, a równomiernie oświetlało twarz i włosy. Często montuje się również po obu stronach lustra kinkiety. Możemy też kupić już lustro podświetlane diodami LED

Światło w łazience pełni również funkcję dekoracyjną. Nadaje charakter, tworzy klimat. Może to być oświetlenie wanny za pomocą listwy LED lub malutkie diody LED umieszczone w fugach bądź na skraju płytek. Oświetlenie możemy zamontować też pod szafką zawieszoną nad umywalką. Ładnie wyglądają podświetlone punktowo półki.

Deluxehome To niewielka ale solidna firma, wykonujemy kompleksowe remonty łazienek, kuchni i mieszkań. W zakres świadczonych usług wchodzi kładzenie gładzi gipsowych, glazury i paneli, malowanie, układanie płyt K-G, a także usługi elektryczne i hydrauliczne przy współpracy wykwalifikowanych elektryków i hydraulików

Zadzwoń do nas już dziś, aby dowiedzieć się więcej lub umówić się na spotkanie

Najnowsze posty

Tagi
Cennik usług malarskich. Ile kosztuje malowanie mieszkania? Czy można układać płytki bez fugi? Czym się różnią szpachla i Gładź gipsowa ? Ekipa remontowa z piekła rodem. Jak rozpoznać partaczy? Farby tablicowe fluorescencyjne i termoizolacyjne ile kosztuje położenie gładzi? Ile kosztuje remont łazienki w Krakowie? Ile trzeba dopłacić za wykończenie nowego mieszkania? Jakie farby wybrać do kuchni i do łazienki? Jakie płytki ceramiczne wybrać do kuchni i łazienki? jaki wybrać? Jak się mocuje listwy przypodłogowe Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe magnetyczne Malowanie mieszkań w Krakowie od A do Z Malowanie ścian - Farby na ściany wewnętrzne Malowanie ścian oraz sufitów Malowanie ścian w kuchni i łazience Mieszkanie do remontu może stanowić dobrą inwestycję Perfekcyjne wykończenie wnętrza dzięki gładzi gipsowej Planowanie remontu - Natryskowe malowanie ścian Pomysł na remont łazienki Poradnik - Wybieramy kolor podczas malowania ścian płytki ceramiczne płytki podłogowe Płytki tarasowe. Jak je wybrać? Remont mieszkania Remont mieszkania - wartość nieruchomości wzrośnie Remont mieszkania pomoże pozbyć się szkodliwej dla zdrowia wilgoci Rodzaje farb do malowania wnętrz Układamy płytki - rzeczy o których należy pamiętać układanie płytek Układanie płytek ceramicznych - najczęstsze błędy Urządzając małą łazienkę bardzo często zastanawiamy się jakie płytki będą najlepsze do takiego wnętrza. Wielkość płytek - duży czy mały format Właściwy dobór preparatu gruntującego

Want To Be A Piece Of Us?

We give a chance for people to work in the professional environment with challenges and values. Come with us!