Cennik usług malarskich. Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Ile kosztuje malowanie mieszkania

Każdy musi kiedyś pomalować dom lub mieszkanie. Warto wiedzieć, ile kosztuje (oprócz materiałów) malowanie i naprawa ścian, na jakie koszty trzeba się przygotować. Cennik usług malarskich 2020.

Wydawałoby się, że malowanie ścian i sufitów to prosta czynność, którą łatwo można wycenić. Ale gdy się bliżej przyjrzeć, okazuje się ten proces może składać się z wielu etapów. I za każdą z tych prac trzeba zapłacić. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie są ściany i sufity, które chcemy pomalować. Zupełnie inaczej zostanie wycenione malowanie nowych wnętrz i pomieszczeń, które już wcześniej były malowane lub w inny sposób wykończone. Każdy malarz musi najpierw ocenić stan podłoża i dokładnie omówić z inwestorem zakres koniecznych prac naprawczych. Stare powłoki malarskie mogą być do usunięcia albo naprawy. W tynkach mogą być liczne nierówności i ubytki, które wymagają naprawy. To wszystko trzeba wycenić.

Stawka za prace remontowe może zostać uzgodniona, jako konkretna cena za wymalowanie 1 m2 wnętrz albo każdy etap prac przygotowawczych oraz wykończeniowych zostanie wyceniony osobno. Ten drugi wariant może być zastosowany, gdy jakość podłoża w poszczególnych pomieszczeniach jest różna. Dopiero po zsumowaniu kosztów wykonania poszczególnych prac otrzymamy całkowity koszt malowania domu lub mieszkania.

Usługi malarskie wycenia się za 1 m2 ściany lub sufitu bez ich rozróżniania. Liczy się za całą powierzchnię ścian łącznie z otworami okiennymi i drzwiowymi, ponieważ obrobienie detali w zakamarkach ościeży jest czasochłonne. Najprawdopodobniej malarz w tym samym czasie pomalowałby większe podłoże o prostej powierzchni.

Podane w tekście ceny usług malarskich są orientacyjne. Pochodzą z aktualnych cenników firm świadczących usługi remontowo-budowlane oraz porównywarek cen. Warto pamiętać, że ceny te mogą różnić się także zależnie od lokalizacji. Za prace remontowe w dużych miastach trzeba zapłacić więcej niż w małych miasteczkach i na wsi.

Ustalamy zakres prac i wycenę

W czasie oględzin pomieszczeń trzeba ustalić, jak przygotować ściany i sufity przed malowaniem. Zakres prac powinien być dokładnie określony i wyceniony. Żeby uniknąć niespodzianek w chwili rozliczenia, najlepiej zawrzeć umowę z wykonawcą prac na piśmie. Warto pamiętać, że malarze muszą zostawić po sobie czyste, sprzątnięte pomieszczenie. Osłonięcie foliami podłogi, okien, drzwi, sprzętów oraz konieczne przestawianie mebli są wliczone w usługę malowania ścian. Choć znajdziemy firmy, które sobie liczą za to dodatkowo.

Stare tapety i farby klejowe: cennik usług malarskich

Jeśli na ścianach znajdują się tapety, które nie trzymają się dobrze podłoża albo po prostu nam się znudziły, trzeba je zerwać. Wymaga to zmoczenia i mozolnego zeskrobania naklejonych powłok. Podobną pracę trzeba wykonać w starych domach, gdzie ściany i sufity były pomalowane farbami kredowymi.

  • Usuwanie starych tapet i farb kredowych: cena 10-12 zł/m2

Stare okładziny z płytek: cennik usług malarskich

W kuchni albo łazience mogą znajdować się okładziny wykonane z płytek ceramicznych. Te wykonywane przed 10-20 laty z pewnością są niemodne. Spoiny w nich mogą być zniszczone, przebarwione. Taka okładzina już nie zdobi wnętrz. Dlatego trzeba skuć stare płytki, a potem dokładnie wyrównać podłoże.

  • Skuwanie płytek ceramicznych: cena 35-45 zł/m2

Wypełnianie ubytków podłoża: cennik usług malarskich

Przez lata użytkowania domu na ścianach powstały drobne uszkodzenia, np. narożniki są poobijane, a przy gniazdku elektrycznym jest wyszczerbiony tynk. Zmienialiśmy też rozmieszczenie obrazów na ścianach, więc jedne otwory robiliśmy na nowo, a stare zostały zaszpachlowane, ale widać, w którym miejscu była dziura. Remont domu to czas, żeby pozbyć się tych defektów i wypełnić wszelkie ubytki odpowiednią masą tynkarską lub szpachlową.

  • Naprawianie ubytków: cena ok. 10 zł/m

Wygładzenie ścian i sufitów: cennik usług malarskich

Jeśli mieszkamy w starym domu, prawdopodobnie na ścianach mamy tynki o szorstkiej powierzchni, które łatwo się brudzą. Są to tak zwane tynki kategorii III układane kiedyś powszechnie w blokach, kamienicach i domach prywatnych. Mają one wypełnienie z grubego kruszywa, więc muszą być szorstkie. Żeby usunąć tę cechę, można na ściany i sufity naciągnąć gładź gipsową, cementowo-wapienną albo wapienną.

  • Nakładanie gładzi: cena 17-20 zł/m2

Gruntowanie podłoża: cennik usług malarskich

To podstawowy zabieg przygotowawczy, którego wymaga każdy producent farb. Gruntowanie ma za zadanie ograniczyć chłonność podłoża, wzmocnić je, związać drobny pył na powierzchni i poprawić przyczepność farby nawierzchniowej.

Kiedy gruntujemy:

  • gdy ściany i sufity są nowe,
  • gdy ściany i sufity były malowane i są w dobrym stanie,
  • gdy ściany i sufity zostały naprawione.
  • Gruntowanie: cena 5 zł/m2

Malowanie ścian i sufitów: cennik

Żeby na powierzchni ścian i sufitów powstały ładne i trwałe wymalowania, czynność malowania należy wykonać dwukrotnie. Takie są zalecenia większości producentów. Znajdziemy farby o bardzo dużej sile krycia, które są w stanie w 1 warstwie zamalować nawet intensywny kolor. Ale zdecydowanie bezpieczniej jest nanieść 2 warstwy farby, żeby powstała mocna powłoka.

Generalnie przyjmuje się jedną cenę za malowanie ścian, ale znajdziemy firmy, które nieco drożej wyceniają nakładanie farby kolorowej oraz malowanie sufitów.

  • Dwukrotne malowanie ścian i sufitów: cena 10-12 zł/m2

Efekty dekoracyjne na ścianie: cennik usług malarskich

Jeśli chcemy pomalować ścianę w kilku kolorach, wykonać na niej różnobarwne paski, musimy za to więcej zapłacić. Na rynku jest także wiele farb dekoracyjnych, które pozwalają uzyskać oryginalne efekty. Wycena takich prac malarskich jest zawsze indywidualna. Warto jednak wcześniej sprawdzić umiejętności i doświadczenie malarzy.

  • Malowanie  ścian fantazyjne: cena 15-50 zł/m2

Najnowsze posty

Tagi
Cennik usług malarskich. Ile kosztuje malowanie mieszkania? Czy można układać płytki bez fugi? Czym się różnią szpachla i Gładź gipsowa ? Ekipa remontowa z piekła rodem. Jak rozpoznać partaczy? Farby tablicowe fluorescencyjne i termoizolacyjne ile kosztuje położenie gładzi? Ile kosztuje remont łazienki w Krakowie? Ile trzeba dopłacić za wykończenie nowego mieszkania? Jakie farby wybrać do kuchni i do łazienki? Jakie płytki ceramiczne wybrać do kuchni i łazienki? jaki wybrać? Jak się mocuje listwy przypodłogowe Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe magnetyczne Malowanie mieszkań w Krakowie od A do Z Malowanie ścian - Farby na ściany wewnętrzne Malowanie ścian oraz sufitów Malowanie ścian w kuchni i łazience Mieszkanie do remontu może stanowić dobrą inwestycję Perfekcyjne wykończenie wnętrza dzięki gładzi gipsowej Planowanie remontu - Natryskowe malowanie ścian Pomysł na remont łazienki Poradnik - Wybieramy kolor podczas malowania ścian płytki ceramiczne płytki podłogowe Płytki tarasowe. Jak je wybrać? Remont mieszkania Remont mieszkania - wartość nieruchomości wzrośnie Remont mieszkania pomoże pozbyć się szkodliwej dla zdrowia wilgoci Rodzaje farb do malowania wnętrz Układamy płytki - rzeczy o których należy pamiętać układanie płytek Układanie płytek ceramicznych - najczęstsze błędy Urządzając małą łazienkę bardzo często zastanawiamy się jakie płytki będą najlepsze do takiego wnętrza. Wielkość płytek - duży czy mały format Właściwy dobór preparatu gruntującego

Want To Be A Piece Of Us?

We give a chance for people to work in the professional environment with challenges and values. Come with us!