Ile trzeba dopłacić za wykończenie nowego mieszkania?

wykończenie nowego mieszkania

W internecie pełno jest artykułów porównujących średnie ceny nowych i używanych lokali. Czytając te opracowania, trzeba pamiętać, że na polskim rynku zdecydowana większość nowych mieszkań jest oferowana w stanie deweloperskim (bez armatury sanitarnej, powłok malarskich, pokrycia podłóg i drzwi wewnętrznych). To oznacza, że statystyczne ceny mieszkań deweloperskich są nieco zaniżone. Osoby kupujące taki lokal przed podjęciem ostatecznej decyzji powinny sprawdzić, ile będzie kosztowało wykończenie i urządzenie mieszkania. Może się bowiem okazać, że przy dodatkowych kosztach na poziomie 1500 zł/mkw. trzeba będzie zmienić plany albo wnioskować o wyższy kredyt hipoteczny. wykończenie nowego mieszkania ma znaczenie także w kontekście wyboru między rynkiem pierwotnym i wtórnym.

Wyznaczenie ogólnego przedziału kosztów wykończenia jest stosunkowo trudne. Trzeba brać pod uwagę przede wszystkim różne gusta i możliwości finansowe nabywców lokali. Dobrą wskazówką są jednak informacje dostarczane przez różne kalkulatory budowlane. Dane serwisu kb.pl wskazują, że wykończenie mieszkania deweloperskiego (50-55 mkw.) w przeciętnym standardzie kosztuje ok. 1500 zł/mkw. Takie koszty oprócz pełnej robocizny i kompletnego wyposażenia uwzględniają również meble oraz podstawowy sprzęt AGD/RTV (pralka, telewizor, zmywarka, lodówka). Osoba wybierająca materiały wykończeniowe wyższej jakości oraz drogie wyposażenie stosunkowo łatwo przekroczy granicę 2500 zł/mkw. Możliwości obniżenia kosztów wykończenia (np. do 1000 zł/mkw.) są znacznie mniejsze. Warto pamiętać, że cięcie kosztów skutkuje użyciem materiałów gorszej jakości oraz szybszym remontem w dłuższej perspektywie czasowej. Wyjątek dotyczy osób, które mogą liczyć na darmową robociznę (samodzielnie
wykonując część prac) albo pomoc członków rodziny i znajomych.
Po wliczeniu kosztów wykończenia rosną różnice cen nowych i używanych lokali
Warto sprawdzić, jak przeciętny koszt wykończenia wpływa na różnice cenowe pomiędzy mieszkaniami z rynku pierwotnego i wtórnego. Dane Narodowego Banku Polskiego dla IV kw. 2016 r. wskazują, że używany metraż jest tańszy od ofert z rynku deweloperskiego. Na terenie poszczególnych miast wojewódzkich, przeciętna cena mkw. używanego lokalu stanowi od 70 (Łódź) do 94 proc. (Warszawa) analogicznej stawki obliczonej dla rynku pierwotnego. W przypadku takich miast jak Warszawa i Kraków można uznać, że ceny nowych oraz używanych mieszkań są zbliżone. Trzeba jednak pamiętać o różnicach dotyczących lokalizacji. Mieszkania deweloperskie z najniższej półki cenowej często znajdują się w peryferyjnych lokalizacjach, gdzie jest bardzo mało starszych „M”

Uwzględnienie kosztów wykończenia zwiększa cenową przewagę rynku wtórnego. Warto zwrócić uwagę, że w mniejszych miastach koszt robocizny będzie niższy od warszawskich lub krakowskich stawek. Podobne oszczędności trudno osiągnąć w przypadku wyposażenia (np. sprzętu AGD) i materiałów wykończeniowych tej samej jakości.

Przeciętny koszt wykończenia (1500 zł/mkw.) będzie stanowił 20 proc. początkowej wartości statystycznego nowego mieszkania z Warszawy. Analogiczny wynik dla Łodzi przy nieco niższym koszcie wykończenia spowodowanym tańszą robocizną (1300 zł/mkw.) wynosi aż 27 proc. ceny zapłaconej deweloperowi.

 

Zakup starszego mieszkania oznacza natychmiastowy albo znacznie szybszy remont
Informacje z tabeli sugerują, że po uwzględnieniu kosztów wykończenia różnica cenowa pomiędzy nowymi i używanymi lokalami staje się bardzo znacząca. W tym kontekście trzeba jednak pamiętać, że do ceny używanych mieszkań jest już wliczony stopień zużycia technicznego i koszt remontów koniecznych do wykonania w najbliższym czasie. Osoba kupująca używane „M” na pewno nie uniknie poważnych wydatków, które będą się wiązały z generalnym remontem. Takie prace remontowe prawdopodobnie zostaną wykonane znacznie wolniej niż wykończenie nowego mieszkania kupionego w stanie deweloperskim.

Najnowsze posty

Jak się mocuje listwy przypodłogowe

Jak się mocuje listwy przypodłogowe

Starannie przymocowane listwy stanowią eleganckie i praktyczne wykończenie
podłogi.

Perfekcyjne wykończenie wnętrza dzięki gładzi gipsowej

Perfekcyjne wykończenie wnętrza dzięki gładzi gipsowej

Bez ścian nie ma wnętrza. To stwierdzenie dotyczy nie tylko oczywistości, jaką jest fakt, że tworzą je w sensie dosłownym.

Malowanie ścian w kuchni i łazience

Malowanie ścian w kuchni i łazience

Malowanie ścian kuchni i łazienek jeszcze do niedawna należało do najtrudniejszych zadań wykończeniowych bądź remontowych.

Czy można układać płytki bez fugi?

Czy można układać płytki bez fugi?

Większość kafli ceramicznych to płytki kalibrowane, ale są także rektyfikowane, które zachowują większą dokładność wymiarową.

Remont mieszkania pomoże pozbyć się szkodliwej dla zdrowia wilgoci

Remont mieszkania pomoże pozbyć się szkodliwej wilgoci

Wilgoć w domu bierze się z zewnątrz – z przecieków z nieszczelnego dachu albo z podciągania z gruntu, bo fundamenty czy podłoga nie są poprawnie izolowane.

Want To Be A Piece Of Us?

We give a chance for people to work in the professional environment with challenges and values. Come with us!