Malowanie ścian – Farby na ściany wewnętrzne

malowanie ścian

Malowanie ścian to jeden z tańszych i łatwiejszych sposobów na zmianę wystroju wnętrz i nadanie im modnego stylu. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć na ścianie, możemy zastosować farbę, lazurę, bejcę lub lakier.

Pamiętajmy, aby powierzchnie przeznaczonych do wyróżnienia ścian były gładkie. Barwne kontrasty podkreślają bowiem wszelkie nierówności. Nie oznacza to jednak, że te materiały nie mogą zostać użyte na ścianach z fakturą.

Farby dekoracyjne

Nadają ścianom nowego wyrazu, a jednocześnie dobrze kryją i są odporne na zmywanie. Różnią się od zwykłych farb tym, że zawierają specjalne dodatki. Dzięki nim unikalne wykończenie osiąga się bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi i bez dodatkowej warstwy zwykłej farby (podkładu).

Najprostszy efekt uzyskamy, stosując farby z rozjaśniaczami optycznymi. Pokryte nimi ściany odbijają nawet do dwóch razy więcej światła, niż te pomalowane tradycyjną farbą. Nawet małe pomieszczenia wydają się wtedy większe.

W tej grupie są też farby, za sprawą których ściany zyskują głębię koloru, lśnią drobinkami brokatu, zamieniają się w tablicę, zmieniają się wraz z kątem padania światła, mają poświatę złota, srebra, perły lub zieleni interferencyjnej (zmieniającej się). Są również farby, które doskonale imitują z wyglądu i w dotyku beton, metal pokryty rdzą, piasek lub miękką tkaninę.

Lazury i bejce

Nazywa się je laserunkiem. Malowanie ścian tą techniką pozwala uzyskać efekt przecierki. Dawniej było to pracochłonne, obecnie nie jest trudne. Lazury i bejce tworzą transparentną, półprzezroczystą powłokę. Nakłada się je na powierzchnie pomalowane wcześniej farbami kryjącymi, które stanowią dla nich podkład.

Ściana pokryta lazurami lub bejcami jest błyszcząca; zależnie od kąta padania światła może też mienić się kontrastowymi odcieniami: złoto-srebrnym, miedziano-turkusowym, czerwono-zielonym, niebiesko-żółtym lub liliowo-zielonym.

Laserunkami można pokryć całą powierzchnię, ale lepiej sprawdzą się one jako podkreślenie wybranych fragmentów lub wzorów. Efekt dekoracyjny jest tym delikatniejszy, im bardziej kolor lazury lub bejcy zbliżony jest do koloru podkładu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy laserunek jest tylko o ton lub dwa ciemniejszy od warstwy podkładowej.

Lakiery

Podobnie jak te przeznaczone do podłóg drewnianych, lakiery na ściany po nałożeniu tworzą przezroczystą powłokę.

Na rynku są dostępne dwa produkty. Pierwszy z nich przeznaczony jest do uzyskania efektu spękań. Lakier ten nakłada się pędzlem na pomalowaną wcześniej ścianę. Kiedy warstwa będzie już całkowicie sucha, nakłada się na nią farbę akrylową w kontrastowym kolorze. Im grubsza warstwa farby wierzchniej, tym większe spękania. Na koniec ścianę zabezpiecza się bezbarwnym lakierem akrylowym.

Drugi to lakier półmatowy, zawierający srebrne, złote lub tęczowe drobinki brokatu, które sprawiają, że powłoka mieni się opalizującym blaskiem. Efekt jest bardziej widoczny na ścianach w ciemnym kolorze. Lakier z brokatem nanosi się zwykle jako wykończenie ścian pomalowanych uprzednio farbami akrylowymi (gładkimi lub strukturalnymi).

Najnowsze posty

Czy można układać bez fugi?

Czy można układać bez fugi?

Większość kafli ceramicznych to płytki kalibrowane, ale są także rektyfikowane, które zachowują większą dokładność wymiarową.

Remont mieszkania pomoże pozbyć się szkodliwej dla zdrowia wilgoci

Remont mieszkania pomoże pozbyć się szkodliwej wilgoci

Wilgoć w domu bierze się z zewnątrz – z przecieków z nieszczelnego dachu albo z podciągania z gruntu, bo fundamenty czy podłoga nie są poprawnie izolowane.

ile kosztuje położenie gładzi?

ile kosztuje położenie gładzi?

Podczas remontu lub prac wykończeniowych trudno precyzyjnie określić ilość wszystkich potrzebnych materiałów.

Ile kosztuje malowanie mieszkania

Cennik usług malarskich. Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Każdy musi kiedyś pomalować dom lub mieszkanie. Warto wiedzieć, ile kosztuje (oprócz materiałów) malowanie i naprawa ścian, na jakie koszty trzeba się przygotować.

Malowanie mieszkań w Krakowie od A do Z

Malowanie mieszkań w Krakowie od A do Z

Nierówności, ryski, spękania i zgrubienia skupiają na sobie wzrok i uwagę znacznie skuteczniej niż piękny, głęboki kolor.

Want To Be A Piece Of Us?

We give a chance for people to work in the professional environment with challenges and values. Come with us!