Remont mieszkania pomoże pozbyć się szkodliwej wilgoci

Remont mieszkania pomoże pozbyć się szkodliwej dla zdrowia wilgoci

Wilgoć w domu bierze się z zewnątrz z przecieków z nieszczelnego dachu albo z podciągania z gruntu, bo fundamenty czy podłoga nie poprawnie izolowane. Może też pochodzić ze środka ludzie wytwarzają jej dużo. I właśnie dlatego sprawna wentylacja powinna usuwać wilgotne powietrze. Nadmiar wilgoci, bez względu na jej źródło, umożliwia rozwój bardzo niebezpiecznych dla człowieka grzybów pleśniowych.

Prawidłowa, „zdrowa” wilgotność powietrza w pomieszczeniach to 30– 65%, przy temperaturze 20–22°C.

Gdy jest wyższa – przekracza 80% i utrzymuje się przez kilka dni – powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i innych grzybów. Te rosną najlepiej w temperaturze 20–30°C, ale nie przeszkadza im specjalnie żadna, występująca w domu. Mają niskie wymagania pokarmowe i spore zdolności przystosowawcze – są w stanie rozwijać się prawie na każdym podłożu: drewnie, tkani- nach, tynkach…

Zauważymy je, gdy na ścianach pojawią się zielone, brunatne albo czarne wykwity, a w mieszkaniu wyczujemy nieprzyjemny, zatęchły zapach, którego nie da się wywietrzyć. Ich unoszące się w powietrzu zarodniki wywołują poważne schorzenia układu oddechowego, alergie, bóle mięśni i stawów, zmęczenie, nieżyty nosa, problemy z oddychaniem i wiele innych dolegliwości, po nowotwory żołądka, przełyku czy krwi. W tym kontekście wyraźnie widać, jak istotne dla zdrowia domowników jest zapobieganie zawilgoceniu budynku.

Skąd ta wilgoć?

Mokre plamy na ścianie pojawią się w następstwie uszkodzenia instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy grzewczej np. po przypadkowym przewierceniu rury w czasie remontu czy przy wieszaniu obrazów. Ewentualnie po rozszczelnieniu instalacji starej lub niedbale wykonanej.

Z drugiej strony, taka plama to nie zawsze efekt przecieków albo nieszczelności. Wodę wprowadzają do wnętrza także jego mieszkańcy. 4-osobowa rodzina – oddychając, gotując, piorąc – wytwarza jej w ciągu doby od 10 do 15 l. Jeżeli wnętrza są niedogrzane, ściany nieocieplone, a wentylacja nie działa, para wodna z powietrza skropli się na najchłodniejszych fragmentach przegród – ścian, stropów. Właśnie tam powstaną za- cieki, które błędnie bierze się za rezultat jakiejś nieszczelności.

Zrozumienie tego zjawiska ułatwia poję- cie wilgotności względnej, które – upraszczając sprawę – opisuje, ile pary wodnej znajduje się w powietrzu. Maksymalna

ilość pary wodnej w powietrzu o określonej temperaturze to 100%, przy czym im wyż- sza temperatura, tym więcej pary może ono wchłonąć. Po przekroczeniu 100%, para zaczyna się skraplać. W dobrze funkcjonują- cym domu wilgotne powietrze ciągle od- prowadza na zewnątrz sprawna wentylacja. Jeżeli zostanie zblokowana (np. przez zatkanie kratek), ilość wilgoci w powietrzu będzie rosnąć, bo ludzie produkują ją bezustannie. Nieuchronnie zatem przekroczy 100%, a potem skropi się w najzimniejszych miejscach, zwykle tam, gdzie występują mostki cieplne. Co oznacza, że brak sprawnej wentylacji skazuje budynek na zawilgocenie. Które z kolei prowadzi do pojawienia się grzybów, zagrażających zdrowiu prze- bywających w nim osób. Jasnym sygnałem zbyt wysokiej wilgotności powietrza są długotrwale zaparowane lustra czy niewysychające ręczniki w łazience.

Jak walczyć z zawilgoceniem?

Kluczowa dla przywrócenia i utrzymania właściwej wilgotności we wnętrzach jest sprawna wentylacja.  Jeśli źródłem zawilgocenia budynku i pojawienia się pleśni są przecieki czy błędy wykonawcze, zacząć trzeba od ich usunięcia. Walka z grzybami bez likwidacji przyczyny ich inwazji da tylko krótko- trwałe efekty. Najpierw naprawiamy zatem nieszczelne pokrycie dachowe, czyścimy lub wymieniamy rynny, reperujemy nieszczelną instalację wodną lub kanalizacyjną.

Trudną operacją jest wykonanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej między fundamentem i ścianami nad- ziemia. W domach bez piwnic podcina się ich styk, następnie w szczelinę wsuwa płyty polietylenowe, blachę, folię lub papę. To robota skomplikowana i kosztowna, należy do niej zatrudnić specjalistów. Niesie za sobą ryzyko naruszenia konstrukcji budynku, problemem bywa też ominięcie znajdujących się w murach instalacji.

Kapilarnemu podciąganiu wody zapobiega się również, realizując metodę alternatywną – iniekcję. Ta polega na wstrzykiwaniu w ścianę środków chemicznych, które tworzą warstwę izolującą. Niestety – szczególnie w przypadku murów grubych i nie- jednorodnych – trudno w ten sposób uzyskać szczelną izolację.

Wymienione metody odcinają podciąganie wilgoci, ale nie osuszają ścian. Tu znowu potrzebna jest sprawna wentylacja i ogrzewanie, ewentualnie zastosowanie osuszaczy. Takie urządzenia o dużej wydaj- nościsą zdecydowanie skuteczniejsze od samego wietrzenia. Są też dość kosztowne, ale można je wypożyczyć.

Trzeba również dopilnować, żeby to właśnie remont nie przyczynił się do zawilgocenia domu. Jeżeli w budynku wykonywane są nowe, murowane ścianki działowe czy be- tonowe jastrychy, do wnętrza trafia znacz- na ilość wody. Niezbędne jest wówczas wy- raźne zwiększenie intensywności wietrzenia połączone z mocniejszym grzaniem.

Wielu inwestorów ociepla domy styropianem. To materiał o dużym oporze dyfuzyjnym – jeśli obłożymy nim mokre ściany, wilgoć zostanie zatrzymana w budynku. Dlatego najpierw dobrze byłoby wysuszyć mury. Przy ocieplaniu ścian wełną mineralną należy zwrócić uwagę na rodzaj tynku – wełna jest paroprzepuszczalna, więc tynk zewnętrzny też powinien mieć niski współczynnik oporu dyfuzyjnego, żeby wilgoć nie zostawała w warstwie termoizolacji. Z tego względu nie układa się na niej popularnego tynku akrylowego.

Brak bądź niewłaściwe wykonanie izolacji cieplnej ma duże znaczenie przy wspomnianym wcześniej skraplaniu się pary wodnej na najchłodniejszych fragmentach przegród. Zjawisko to występuje w miejscach mostków cieplnych, czyli tam, gdzie ciepło z pomieszczenia ucieka szczególnie intensywnie. Przyczyną ich powstawania są najczęściej błędy projektowe albo wykonawcze. Jeżeli powodem zawilgocenia jest

niedbałe ułożenie ocieplenia – izolację trze- ba wyciąć i wykonać od nowa. Ścianę jednowarstwową można po prostu ocieplić (co uczyni ją dwuwarstwową).

Jak usunąć grzyby?

Jeżeli grzyby pleśniowe pojawiły się jedynie na powierzchni ściany, trzeba wyczyścić ją wodą, szorując szczotką ze sztywnym włosiem i po wysuszeniu nałożyć środek grzybobójczy. Gdy grzyb zaatakował głębiej, zeskrobuje się go lub skuwa tynk. Mur czyści się i dezynfekuje (np. wodą z preparatem z chlorem), suszy, a później zabezpiecza środkami grzybobójczymi, które powinny głęboko wniknąć w podłoże. Należy je stosować zgodnie z instrukcją producenta, przestrzegając zasad bezpieczeństwa.

Jeśli na odgrzybioną ścianę chcemy nałożyć gładź lub farbę – wybierzmy te ze składni- kami grzybobójczymi.

W bardziej skomplikowanych przypadkach walkę z grzybami lepiej powierzyć fachowcom. Będą oni potrafili zidentyfikować gatunek, który zaatakował dom i dobrać najskuteczniejszy środek grzybobójczy.

Powierzchnie drewniane zaatakowane przez pleśń również czyści się szczot- ką, a po wysuszeniu pokrywa preparatem grzybobójczym. Jeżeli zagrzybienie sięga głębiej, drewno należy ostrugać. Po osuszeniu i solidnym zaimpregnowaniu można je pomalować farbą, bejcą lub la- kierem. Zagrzybione elementy warto też (po oczyszczeniu) intensywnie podgrzać za pomocą nagrzewnicy elektrycznej lub opalarki. Wygrzanie powietrzem o temperaturze do 60–70°C zabija grzyby i osusza podłoże

Najnowsze posty

Tagi
Cennik usług malarskich. Ile kosztuje malowanie mieszkania? Czy można układać płytki bez fugi? Czym się różnią szpachla i Gładź gipsowa ? Ekipa remontowa z piekła rodem. Jak rozpoznać partaczy? Farby tablicowe fluorescencyjne i termoizolacyjne ile kosztuje położenie gładzi? Ile kosztuje remont łazienki w Krakowie? Ile trzeba dopłacić za wykończenie nowego mieszkania? Jakie farby wybrać do kuchni i do łazienki? Jakie płytki ceramiczne wybrać do kuchni i łazienki? jaki wybrać? Jak się mocuje listwy przypodłogowe Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe magnetyczne Malowanie mieszkań w Krakowie od A do Z Malowanie ścian - Farby na ściany wewnętrzne Malowanie ścian oraz sufitów Malowanie ścian w kuchni i łazience Mieszkanie do remontu może stanowić dobrą inwestycję Perfekcyjne wykończenie wnętrza dzięki gładzi gipsowej Planowanie remontu - Natryskowe malowanie ścian Pomysł na remont łazienki Poradnik - Wybieramy kolor podczas malowania ścian płytki ceramiczne płytki podłogowe Płytki tarasowe. Jak je wybrać? Remont mieszkania Remont mieszkania - wartość nieruchomości wzrośnie Remont mieszkania pomoże pozbyć się szkodliwej dla zdrowia wilgoci Rodzaje farb do malowania wnętrz Układamy płytki - rzeczy o których należy pamiętać układanie płytek Układanie płytek ceramicznych - najczęstsze błędy Urządzając małą łazienkę bardzo często zastanawiamy się jakie płytki będą najlepsze do takiego wnętrza. Wielkość płytek - duży czy mały format Właściwy dobór preparatu gruntującego

Want To Be A Piece Of Us?

We give a chance for people to work in the professional environment with challenges and values. Come with us!