Układamy płytki – rzeczy o których należy pamiętać

układamy płytki

Układamy płytki

Prawidłowe przygotowanie podłoża, przestrzeganie zaleceń producenta co do sposobu mieszania zaprawy klejowej, klejenie płytek metodą kombinowaną (nakładanie zaprawy zarówno na podłoże, jak i na płytkę), wykonanie dylatacji, ewentualnie również hydroizolacji oraz dokładne rozplanowanie rozkładu płytek, miejsc cięcia i przebiegu wzoru to podstawowe kroki w układaniu płytek na ścianach i podłogach. Decydując się na płytki ceramiczne lub gresowe musimy również wybrać odpowiedni system układania i spoinowania. Trzeba przy tym pamiętać o specyfikacji danego wnętrza. Płytki w pomieszczeniach mokrych układa się na specjalnej hydroizolacji, a w pokojach i kuchni wystarczy solidne przygotowanie podłoża, przy posadzkach z ogrzewaniem podłogowym konieczna jest elastyczna zaprawa. Kolejna ważna kwestia dotyczy szerokości spoin i związaną z tym kwestię, czyli czy można układać płytki w systemie bezspoinowym. Przy układaniu płytek trzeba zadbać także o odpowiednie narzędzia i materiały. Sprawdź od czego zacząć, jakich błędów unikać oraz jak zaplanować rozmieszczenie i potrzebną ilość płytek.

 

Układanie płytek krok po kroku

Okładzina z płytek jest konstrukcją budowlaną, która przed ułożeniem wymaga opracowania starannego projektu. Na wstępie należy sprawdzić stan powierzchni, która będzie stanowiła podłoże lub warstwę nośną dla płytek. Następnie określić technikę układania, a w szczególności rodzaj, skład, grubość i sposób nakładania warstwy zaprawy klejowej (klejenie na zaprawy cementowe obecnie jest rzadko stosowane). Trzeba również wcześniej ustalić szerokość i ukierunkowanie spoin między płytkami. Układanie płytek ze spoinami o szerokości kilku milimetrów jest uważane za rozwiązanie pewniejsze i bezpieczniejsze.

 

Sposób układania płytek zależy od rodzaju płytek

Inaczej układamy płytki o dużym formacie niż mozaikę. To samo dotyczy kształtu płytek. Długie płytki imitujące deski układamy zazwyczaj jak klasyczny parkiet, ale już kwadratowe płytki podłogowe lub ścienne mogą być rozmieszczone równo. Do tego trzeba pamiętać o płytkach układających się we wzory – tu również warto trzymać się schematu, aby ostateczny efekt przyniósł jak najlepszy rezultat. Płytki strukturalne warto układać z uwzględnieniem ich ekspozycji na światło. Kolekcje inspirowane naturalnym kamieniem zazwyczaj należą do tzw. płytek tonalnych, czyli różniących się między sobą na tyle by uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do naturalnego zróżnicowania. Najłatwiej układa się płytki rektyfikowane, które mają ścięte krawędzie. W kwestii estetyki duże znaczenie ma także rozmieszczenie płytek patchwork, w których wymieszanie jest pożądanym zabiegiem aranżacyjnym. W niektórych kolekcjach producenci zalecają układanie według dołączonego wzornika, jednak większość osób preferuje własne kompozycje.

 

Prawidłowe ułożenie płytek to przede wszystkim:

  • regularna i płaska powierzchnia
  • prostoliniowe spoiny
  • brak uszkodzeń w płytkach
  • trwałe i estetyczne wykonanie

Do układania płytek gresowych projektant i wykonawca mają dzisiaj do dyspozycji wiele sprawdzonych materiałów (kleje, fugi, listwy dylatacyjne i dekoracyjne). Pozwalają one na wykonanie okładzin ceramicznych o wysokich parametrach. Przed rozpoczęciem układania płytek należy zoptymalizować plan układania, aby uzyskać najbardziej harmonijne rozwinięcie okładziny i zapobiec obecności przyciętych lub nie najlepiej połączonych płytek w widocznych miejscach. Dopiero po określonym czasie od momentu ułożenia płytek (kilka godzin do kilku dni) można przystąpić do wypełnienia spoin i końcowego oczyszczenia powierzchni.

 

Uwaga, rzeczy o których należy pamiętać:

  • świeżo wyłożonej płytkami powierzchni, nie wolno użytkować zbyt wcześnie
  • w pomieszczeniu ze świeżo wykonaną okładziną ceramiczną, gdzie trzeba wykonać jakieś prace (np. elektryczne), należy odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię ułożonych płytek
  • gdy do wypełnienia spoin używane są fugi o kontrastowych kolorach warto sprawdzić, czy nie brudzą płytek w sposób trwały (szczególnie narażony jest  gres polerowany)

 

Grubość płytek

Najczęstszym błędem przy zakupie płytek podłogowych jest brak uwzględniania grubości płytek. Normy wyraźnie rozgraniczają wytrzymałość płytek na zginanie z uwzględnieniem grubości. I tak na przykład dla płytek grubości do 7,5 mm minimalna siła łamiąca wynosi 700N, a dla płytek o grubości powyżej 7,5 mm – 1300 N. Grubość płytki bezpośrednio wpływa na jej wytrzymałość i kupowanie płytek „promocyjnych” na podłogę o grubości poniżej 7,5 mm (zdarzają się nawet płytki 6 mm) jest związane z dużym ryzykiem. Informacja sprzedawcy, że mimo małej grubości płytki „spełniają normę” jest ewidentnym nadużyciem bazującym na ograniczonej wiedzy kupującego.

 

Tolerancja wymiarów

Polska norma jest dosyć liberalna w tym względzie i poprawne ułożenie płytek spełniających normę ze skrajnych zakresów jest praktycznie niemożliwe. Czołowi producenci płytek ceramicznych zawsze podają na opakowaniu kalibrację płytek. Należy kupować płytki o tej samej kalibracji a w ostateczności różnica nie powinna być większa niż 1 kaliber. Uwaga: należy zachować szczególną ostrożność przy doborze płytek matowych i polerowanych układanych na tej samej powierzchni!!! Ponieważ płytki polerowane zawsze są mniejsze od matowych należy przy układaniu wzorów mieszanych zachować szczególną ostrożność, biorąc pod uwagę różnice wymiarowe, lub poddać płytki matowe skalibrowaniu do wymiarów płytek polerowanych w zakładzie produkcyjnym, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla kupującego.

 

Identyfikacja płytek

Każde opakowanie płytek ceramicznych powinno posiadać następujące dane:

  • nazwa producenta
  • wymiar nominalny
  • oznaczenie fabryczne serii
  • numer koloru
  • odcień
  • kaliber wraz z tabelą kalibracji
  • data produkcji
  • mrozoodporność w przypadku stosowania płytek na zewnątrz
  • antypoślizgowość

 

Potrzebne narzędzia i maszyny

Wiertarka z końcówką mieszającą, kątownik, łamacz lub gilotyna do cięcia płytek, szpachla, krzyżyki dystansowe, paca zębata i gumowa, poziomnica, skrobak do spoin, szczotka, gąbka.

 

Montaż płytek

Przed zamontowaniem płytek należy dokonać przeglądu całej zakupionej partii pod względem jakości powierzchni, odcieni oraz wymiarów. Firma nie rozpatruje zgłoszeń niezgodności płytek już zamontowanych, w których stwierdzono wady możliwe do rozpoznania przed ich zamontowaniem. Montaż należy przeprowadzić według zasad sztuki budowlanej i zaleceń producentów materiałów użytych do montażu. Zaleca się układanie płytek w kierunku wskazanym przez strzałkę umieszczoną na odwrocie płytki.

Mocowanie płytek do podłoża należy wykonywać przy pomocy zapraw klejących renomowanych marek, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu nakładania, grubości oraz czasu wiązania zaprawy. W przypadku płytek gresowych zaleca się stosowanie zapraw klejących na bazie cementowej z dodatkiem składników chemicznych zwiększających elastyczność zaprawy. W przypadku wysoko obciążonych posadzek zaleca się stosowanie półpłynnych zapraw klejących, umożliwiających pełne przyleganie płytek do podłoża na całej powierzchni.

Przy dużych powierzchniach konieczne jest stosowanie dylatacji układanej zgodnie ze sztuką budowlaną. Zaleca się układanie płytek na spoinę szerokości min.3 mm. Poza funkcją estetyczną spoina pełni również rolę maskującą i protekcyjną. Pozwala zamaskować dopuszczalne różnice wymiarowe, zbiera materiały ścierne mające wpływ na żywotność i estetykę płytki oraz pochłania naprężenia i deformacje podłoża. Aby zaprawa do spoinowania prawidłowo spełniała swoje funkcje, powinno się stosować zaprawy uelastycznione, szybkowiążące o podwyższonej przyczepności do krawędzi płytek.

Fugowanie należy wykonywać wg zasad sztuki budowlanej oraz zaleceń producentów. Przy fugowaniu powierzchni płytek polerowanych, należy przeprowadzić fugowanie próbne w celu stwierdzenia łatwości usunięcia pozostałości fugi z powierzchni płytek. W przypadku gdy czynność ta będzie utrudniona, należy przeprowadzić impregnacje powierzchni polerowanej, przy pomocy jednego z dostępnych na rynku preparatów impregnujących dla gresów.

 

Czyszczenie zamontowanej powierzchni

W przypadku zabrudzeń płytek powstałych w czasie wykonywania prac montażowych (pozostałości tynku, kleju, fugi itp.) należy je usuwać stosując odpowiednie środki chemii budowlanej renomowanych firm na bazie kwasowej, które zlikwidują zabrudzenia z powierzchni płytek nie powodując uszkodzenia spoin.

W celu zabezpieczenia spoin zaleca się ich staranne nawilżenie przed aplikacją detergentów na bazie kwasowej. Należy przestrzegać zalecanych stężeń i usuwać powstałe zabrudzenia w możliwie krótkim czasie od ich powstania. Do utrzymania codziennej czystości posadzek z gresów porcelanowych należy używać zwyczajnych środków myjących do podłóg, unikając stosowania mocnych detergentów na bazie kwasów. Płytki polerowane wymagają środków czyszczących nie pozostawiających rys na błyszczącej powierzchni.

 

Uwagi

Specjalnej pielęgnacji wymaga powierzchnia płytek polerowanych. Proces polerowania polega na mechanicznym zeszlifowaniu wierzchniej warstwy płytki za pomocą specjalnych ściernic i uzyskania efektu „lustra”. Ze względu na otwarcie mikroporów w procesie polerowania, producent zaleca stosowanie impregnacji powierzchni płytek polerowanych przy pomocy środków impregnujących renomowanych firm dostępnych na rynku w celu ułatwienia utrzymania podłogi w czystości w trakcie eksploatacji oraz zapobiegania plamienia płytek. Nie poleca się woskowania lub natłuszczania powierzchni płytek w celu zabezpieczenia przed brudzeniem.

 

Najnowsze posty

Tagi
Cennik usług malarskich. Ile kosztuje malowanie mieszkania? Czy można układać płytki bez fugi? Czym się różnią szpachla i Gładź gipsowa ? Ekipa remontowa z piekła rodem. Jak rozpoznać partaczy? Farby tablicowe fluorescencyjne i termoizolacyjne ile kosztuje położenie gładzi? Ile kosztuje remont łazienki w Krakowie? Ile trzeba dopłacić za wykończenie nowego mieszkania? Jakie farby wybrać do kuchni i do łazienki? Jakie płytki ceramiczne wybrać do kuchni i łazienki? jaki wybrać? Jak się mocuje listwy przypodłogowe Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe magnetyczne Malowanie mieszkań w Krakowie od A do Z Malowanie ścian - Farby na ściany wewnętrzne Malowanie ścian oraz sufitów Malowanie ścian w kuchni i łazience Mieszkanie do remontu może stanowić dobrą inwestycję Perfekcyjne wykończenie wnętrza dzięki gładzi gipsowej Planowanie remontu - Natryskowe malowanie ścian Pomysł na remont łazienki Poradnik - Wybieramy kolor podczas malowania ścian płytki ceramiczne płytki podłogowe Płytki tarasowe. Jak je wybrać? Remont mieszkania Remont mieszkania - wartość nieruchomości wzrośnie Remont mieszkania pomoże pozbyć się szkodliwej dla zdrowia wilgoci Rodzaje farb do malowania wnętrz Układamy płytki - rzeczy o których należy pamiętać układanie płytek Układanie płytek ceramicznych - najczęstsze błędy Urządzając małą łazienkę bardzo często zastanawiamy się jakie płytki będą najlepsze do takiego wnętrza. Wielkość płytek - duży czy mały format Właściwy dobór preparatu gruntującego

Want To Be A Piece Of Us?

We give a chance for people to work in the professional environment with challenges and values. Come with us!