Czym się różnią szpachla i Gładź gipsowa ?

Gładź gipsowa

Dla osób, które nie znają się na materiałach budowlanych szpachle oraz gładzie gipsowe oznaczają często ten sam produkt. Dlatego też produkty te często wymieniane są zastępczo wobec drugiego. Nic bardziej mylnego, ponieważ oba materiały mają inne właściwości użytkowe oraz zastosowanie.

Zanim użytkownik materiału dokona wyboru, powinien sprawdzić dokładnie stan podłoża, odchylenia od pionu oraz wielkość powstałych ubytków. Jeśli nie są one znaczne, można zastosować gładzie gipsowe.

Jeżeli jednak ściany w domu są bardzo nierówne, stare i wymagają gruntownej odnowy, konieczne jest zastosowanie szpachli gipsowej.

Gipsy szpachlowe

Gipsy szpachlowe stosuje się głównie do uzupełniania ubytków oraz korygowania większych objętościowo nierówności, jak również do dokładnego wyprowadzania kątów oraz płaszczyzn ścian lub sufitów. Gipsy stosuje się przed nakładaniem gładzi lub też innych struktur dekoracyjnych wewnątrz domu.

Dlatego też gipsy stosuje się najczęściej przy remontach, szczególnie starych domów oraz w blokach z wielkiej płyty, gdzie ściany i sufity bardzo często nie trzymają pionu.

Gipsy szpachlowe są bardzo twarde i mocno trzymają się podłoża. Dlatego pełnią rolę spoiwa w pracach remontowych i naprawczych. Stosuje się je również jako uzupełnienie połączeń płyt gipsowo- kartonowych z zatopioną taśmą łączeniową w postaci siateczki.

Gips szpachlowy stosuje się również do maskowania instalacji elektrycznej w budynku.

Gips rozprowadza się na przygotowanym i zagruntowanym uprzednio podłożu za pomocą stalowej packi. Jest na tyle uniwersalny, że może być stosowany niemal na każdym podłożu budowlanym, na tynkach gipsowych, cementowych, cementowo- wapiennych, czy betonie.

Płyty gipsowo- kartonowe spoinuje się za pomocą specjalnych taśm zbrojących. Dzięki temu uniknie się pęknięć w miejscach połączeń. Jest to ważne, ponieważ należy pamiętać, że ściany pracują podczas użytkowania budynku.

Podobnie ważne, aby wyrobiony gips zużyć jak najszybciej, ponieważ w ciągu pół godziny od wyrobienia zaczyna twardnieć i nie nadaje się do użytku.

Po wyschnięciu gipsu, nierówności należy zeszlifować specjalną siatką do szlifowania lub papierem ściernym. Kiedy powierzchnia jest wyrównana a płaszczyzny ścian oraz sufitów wyprowadzone za pomocą gipsu, można jest zacząć malować, tapetować, czy pokrywać inną strukturą. Po raz kolejny należy jednak pamiętać o ich zagruntowaniu.

Jeśli jednak powierzchnia ma być idealnie gładka, np. pod malowanie, warto zastosować gładzie gipsowe.

Gładzie gipsowe

Gładź gipsowa znajduje zastosowanie w tworzeniu najcieńszej warstwy wykończeniowej. Jej zadanie jest znaczne, ponieważ od jej położenia zależy, czy powierzchnia ściany będzie zupełnie gładka.

Gładzie, ze względu na swoje przeznaczenie, stosuje się jako materiał wykończeniowy i remontowy. Są delikatniejsze od gipsu szpachlowego. Dzięki nim uzyskuje się zupełnie gładką powierzchnię oraz estetyczny wygląd ściany.

Gładź gipsowa to sucha, drobna mieszanka, którą rozrabia się z wodą. Uzyskuje się w ten sposób elastyczną, plastyczną masę nanoszoną na powierzchnię za pomocą pacy lub też agregatu do nakładania gładzi. Drugą opcje stosuje się najczęściej, gdy powierzchnia do naniesienia gładzi jest duża.

Można również zakupić gotową do użycia gładź polimerową. Nie wymaga ona rozrabiania, ma jednakową konsystencję i wiąże na zasadzie odparowania wody. Dzięki temu nie jest konieczne gruntowanie podłoża. To rozwiązanie znajduje zastosowanie w przypadku, gdy wykonawcy zależy na czasie.

Najnowsze posty

Tagi
Cennik usług malarskich. Ile kosztuje malowanie mieszkania? Czy można układać płytki bez fugi? Czym się różnią szpachla i Gładź gipsowa ? Ekipa remontowa z piekła rodem. Jak rozpoznać partaczy? Farby tablicowe fluorescencyjne i termoizolacyjne ile kosztuje położenie gładzi? Ile kosztuje remont łazienki w Krakowie? Ile trzeba dopłacić za wykończenie nowego mieszkania? Jakie farby wybrać do kuchni i do łazienki? Jakie płytki ceramiczne wybrać do kuchni i łazienki? jaki wybrać? Jak się mocuje listwy przypodłogowe Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe magnetyczne Malowanie mieszkań w Krakowie od A do Z Malowanie ścian - Farby na ściany wewnętrzne Malowanie ścian oraz sufitów Malowanie ścian w kuchni i łazience Mieszkanie do remontu może stanowić dobrą inwestycję Perfekcyjne wykończenie wnętrza dzięki gładzi gipsowej Planowanie remontu - Natryskowe malowanie ścian Pomysł na remont łazienki Poradnik - Wybieramy kolor podczas malowania ścian płytki ceramiczne płytki podłogowe Płytki tarasowe. Jak je wybrać? Remont mieszkania Remont mieszkania - wartość nieruchomości wzrośnie Remont mieszkania pomoże pozbyć się szkodliwej dla zdrowia wilgoci Rodzaje farb do malowania wnętrz Układamy płytki - rzeczy o których należy pamiętać układanie płytek Układanie płytek ceramicznych - najczęstsze błędy Urządzając małą łazienkę bardzo często zastanawiamy się jakie płytki będą najlepsze do takiego wnętrza. Wielkość płytek - duży czy mały format Właściwy dobór preparatu gruntującego

Want To Be A Piece Of Us?

We give a chance for people to work in the professional environment with challenges and values. Come with us!